+48 500 155 583 naraznadwa@hotmail.com

Małe dzieci w pandemii

Pandemia koronawirusa zamknęła nas w domu, a wraz z nami zostały zamknięte nasze dzieci. Wydawać by się mogło, że na najmłodsze dzieci taki stan nie ma wpływu, bo w domu z mamą i tatą jest bezpiecznie i dobrze. Ale nawet maluchy odczuwają skutki izolacji.
Do najważniejszych konsekwencji zalicza się doświadczenie trudnych emocji, jak strach, niepewność, lęk, które są reakcją na zmieniającą się rzeczywistość. Badania dowodzą, że młodsze dzieci traktują wirusa jako źródło niepokoju. Ale pojawia się także problem związany z komunikacją niewerbalną, bo dzieci „czytające” emocje na twarzach dorosłych, nagle widzą ich w maskach zasłaniających połowę twarzy.
Poważnym problemem dzieci w czasie pandemii jest także dotykająca ich samotność. Brak nawet spontanicznych, przypadkowych kontaktów z rówieśnikami, np. na placach zabaw, sprawia, że dziecko nie uczy się i nie rozwija pewnych kluczowych społecznych kompetencji, a nawet najlepszy na świecie rodzic nie zastąpi kolegów.
Dużym ograniczeniem jest także brak możliwości swobodnego kontaktu z naturą. Zapracowani rodzice, często wspierający w nauce zdalnej starsze rodzeństwo, sczczególnie w okresie jesienno zimowym nie mają możliwości wyjść z dzieckiem na spacer po lesie czy po parku. Swobodna zabawa na świezym powietrzu pobudza ciekawość, wyobraźnię, skłania do samodzielnych poszukiwań oraz twórczego rozwiązywania problemów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *